Trnovecká vareška 2016

Za krásneho slnečného počasia sa 10. septembra 2016 v nádvorí kultúrneho domu uskutočnil, po úspešnom minuloročnom nultom ročníku, 1.ročník súťaže vo varení gulášu pod názvom Trnovecká vareška.

Do súťaže sa prihlásilo 15 družstiev, ktoré si už doobeda postupne začali chystať svoje rôznym spôsobom vyzdobené miesta, aby aj takýmto spôsobom zaujali prítomných. Rozložili sa kotlíky, založil oheň a postupne sa začali pripravovať jednotlivé suroviny. Každý mal svoj spôsob, ako čo najlepšie pripraviť guláš tak, aby lahodil oku, čuchu a hlavne chuti. Na všetko už od prípravy surovín postupu a priebehu varenia dohliadala odborná porota zložená z ľudí, ktorí veľa rokov pracovali v gastronómii a mali možnosť uvariť a ochutnať niekoľko desiatok gulášov. Pri rozhodovaní im pomáhali aj gurmáni, ktorí tiež radi varia a majú radi chutné jedlá.

Do súťaže sa prihlásilo aj naše družstvo rybárov, aby sme sa takto zapojili do tejto výbornej akcie a potvrdili už tradičný názor, že poľovníci a rybári sú nielen milovníkmi prírody, ale aj dobrými kuchármi. Keďže súťaž bola vo varení gulášu aj mi sme ako hlavné jedlo pripravovali guláš z diviny. No aby sme zviditeľnili aj náš rybársky cech, pre zaujímavosť a na ochutnanie sme pripravili aj sumčí paprikáš s tvarohovými rezancami, kyslou smotanou a chrumkavými oškvarkami ozdobený petržlenovou vňaťou. Táto kombinácia možno niekomu neznie vábivo, ale len do chvíle, keď túto špecialitu ochutná. Toto sa potvrdilo u každého, kto našu ponuku neodmietol.

Po ukončení varenia sa servírovali jednotlivé vzorky s čo najväčšou pozornosťou, aby porotu zaujali už na prvý pohľad. Po odovzdaní vzoriek sa už s napätím čakalo na vyhodnotenie a vyhlásenie víťazov. Po zosumarizovaní hodnotenia odbornej poroty starosta obce Ing. Július Rábek vyhlásil výsledky súťaže. 3. miesto osadili „Paprčkári“ so svojim špeciálnym gulášom z paprčiek, na 2. mieste sa umiestnilo družstvo Poľovníckej organizácie Durmutz s tiež výborným gulášom z diviny a víťazmi sa stalo naše družstvo rybárov.

Priebeh súťaže bol doplnený hudobnou produkciou, rôznymi hrami a súťažami pre deti, možnosťou streľby z luku, predvádzaním požiarnej techniky a práce kynológov. Po vyhlásení výsledkov sa ešte dojedali guláše, chutnali a porovnávali už mimo súťaž a pokračovala neformálna zábava až do zotmenia. Myslíme si, že každý odchádzal z tejto akcie ako víťaz nakoľko každý svojim dielom prispel k tomu, aby sa priatelia a známi postretali, porozprávali sa a posilnila sa takto občianska spolupatričnosť.

SRZ Trnovec

Sme obvodná organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Trnovci nad Váhom. Snažíme sa tu prispieť k budovaniu zdravého vodného ekosystému.