Detské preteky 2016

Už tradične od doby, kedy sa oslavujú Dni obce naša organizácia prispieva do programu organizovaním detských rybárskych pretekov na chovnom rybníku Vermek. Tento rybník sa nachádza priamo v obci a je preto pre tieto preteky vhodný a z toho hľadiska, že sa na súťažiace deti môžu prísť pozrieť aj náhodní okoloidúci.

Preteky sa konali 2.júla 2016 za pekného letného počasia a za účasti deviatich mladých členov. Ráno deti po výbere lovného miesta začali prikrmovať, aby si k svojim nástrahám prilákali čo najviac rýb. Preteky začali o 08:00 hod. Hneď po štartovacom výstrele deti nahodili svoje udice a začal s lov. Deti sústredene sledovali svoje plaváčiky, signalizátory záberu, pripadne špičky udíc každý podľa toho aký spôsob lovu si zvolil. Úlovky sa priebežne vážili a po zvážení sa ryby pustili späť do rybníka. Počas pretekov sa posilňovali sladkosťami a nápojmi, ktoré poskytol obecný úrad. Priebeh pretekov zaznamenával náš dlhoročný fotograf Milan Pospiš, ktorému aj touto cestou ďakujeme za zhotovené fotografie a videozáznam, ktoré sú v priloženej galérii.

Preteky sa ukončili o 12:00 a nasledovalo sčítanie úlovkov a vyhodnotenie. Počas merania úlovkov sme pre deti pripravili malé občerstvenie vo forme pečenej klobásy. Nasledovalo vyhlásenie výsledkov . Spolu bolo ulovených 46 kg rýb -kaprov, karasov a jeden amur 75 cm, 4,5 kg, ktorý bol zároveň aj najväčšou ulovenou rybou.

Poradie bolo nasledovné:
1.miesto: Damian Ostrožanský – 11,32 kg + najväčšia ulovená ryba
2. miesto: Patrik Halász – 9,38 kg
3. miesto: Jozef Horváth – 5,24 kg

Víťazom aj všetkým zúčastnením boli odovzdané ceny od našich sponzorov v forme drobných rybárskych potrieb, udíc, navijakov, reklamných predmetov a medajlí a pohárov s rybárskou tematikou. Preteky uzatvoril príhovorom starosta obce Ing. Július Rábek, ktorý poďakoval deťom za účasť a povzbudil ich do budúcna v ich peknom koníčku. Preteky sponzorsky podporili Obecný úrad, Rybárske potreby BALZER Bratislava – Ing. Ivan Koneraff, František Végfalvi-ŽUŽU a Jozef Meszlényi, ktorý deťom pripravil chutné občerstvenie. Aj touto cestou sponzorom ďakujeme.

Je nám ľúto tak nízkej účasti, prišlo len 9 detí z 22 zaregistrovaných v našej organizácii. Je to aj o záujme rodičov, prípadne starých rodičov, ktorí keď už prihlásili deti do rybárskej organizácie, mali by záujem detí o tento krásny koníček aj rozvíjať. Rybárom sa dieťa nestane zo dňa na deň, ale vyžaduje to systematické vedenie, trpezlivosť a veľa času stráveného pri vode a v prírode počas ktorého je potrebné deti viesť aj k ostatným súvislostiam, ktoré sa týkajú nielen rýb, ale aj okolitej prírody, správania sa v prírode a ochrany životného prostredia. Len takýmto prístupom je možné vychovať nastávajúcu generáciu rybárov, ktorá bude brať rybárstvo nielen ako lov, ale v prvom rade ako chov a ochranu rýb.


Fotografie © Milan Pospiš

SRZ Trnovec

Sme obvodná organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Trnovci nad Váhom. Snažíme sa tu prispieť k budovaniu zdravého vodného ekosystému.