Vermek patril deťom

Už tradičným programom Dní obce sú každoročne aj detské rybárske preteky, ktoré sa v tomto roku konali dňa 29. júna.

Za pekného letného počasia sa pretekov zúčastnilo 13 detí – registrovaných rybárov, ale aj nerybárov, ktorí si chceli vyskúšať lov rýb a zážitky s tým spojené. Deti v doprovode svojich rodičov a starých rodičov sa hneď od začiatku pustili s veľkým úsilím do lovu. Zamotávanie vlascov, neúspešné nahadzovanie a nepremenené zábery boli samozrejmosťou, rovnako ako aj trpezlivosť ich doprovodu pri vysvetľovaní, ako napraviť chyby a úspešne uloviť nejakú rybku.

S pribúdajúcim časom a pravideľným prikrmovaním lovnných miest príbúdalo viac a viac záberov aj úlovkov, čo do množstva i veľkosti. Úlovky boli šetrne oslobodené od háčikov a ukladané do vedierok, alebo sieťok. Počas pretekov sa úlovky priebežne a pri ulovení väčšej ryby ihneď odvážili a vrátili späť do vody. Pre deti, ale aj pre náhodných návštevníkov a okoloidúcich, ktorí sa prišli na deti pozrieť sme pripravili malé občerstvenie.

Po ukončení pretekov si deti pobalili svoje rybárske náčinie a spolu s rodičmi a starými rodičmi čakali na vyhodnotenie. Počas tejto doby sa občerstvili pripravenými dobrotami.
Po sčítaní úlovkov (súťažiace deti spolu ulovili 88 kg rýb) bolo vyhodnotenie, pri ktorom bol každý malý rybár i rybárka odmenený vecnými darmi od našich sponzorov. Každé dieťa okrem toho dostalo aj PEXESO s obrázkami a názvami rýb, aby aj takýmto spôsobom postupne spoznávali ryby žijúce v našich vodách. Víťazi na prvých troch miestach dostali aj Rybársky dennik, do ktorého si môžu postupne lepiť fotografie svojich najlepších úlovkov a zapisovať si do nich aj zážitky s tým spojené. Zostane im tak pamiatka, ktorá im bude pripomínať ich rybárske začiatky a možno v budúcnosti bude aj impulzom pre ich deti či vnúčatá, aby sa tejto krásnej záľube venovali aj oni.

Poradie víťazov a hmotnosť úlovkov si môžete pozrieť v tejto tabuľke. Najviac rýb (18,84kg) sa podarilo uloviť Bianke Szabovej, druhé miesto obsadila Lea Fábriová (15,74kg) pred tretím Matúšom Slezákom (14,51kg). Matúš sa môže pochváliť aj najväčším úlovkom, ktorým bol kapor s hmotnosťou 4,5 kg a dĺžkou 71 cm.

Po vyhodnotení a ocenení sme deťom rozkrájali chutnú tortu. Deťom ju upiekla Kristínka Krišková, ktorá sa ako dieťa tiež zúčastňovala pretekov a teraz sa venuje svojej novej sladkej záľube – súťažnému pečeniu toriet. Ďakujeme jej aj touto cestou za chutnú tortu a prajeme veľa úspechov v súťažiach.

Záverom chceme poďakovať vedeniu obce, p. starostovi Mgr. Oliverovi Bereczovi, našim sponzorom, pracovníkom obecného úradu a rodičom detí, ktorí spoločne pripravili pekné prostredie a podmienky na uskutočnenie tohoto podujatia pre deti.

SRZ Trnovec

Sme obvodná organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Trnovci nad Váhom. Snažíme sa tu prispieť k budovaniu zdravého vodného ekosystému.